Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

panele fotowoltaiczne radom solary evergy

Odnawialne źródła energii cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Wszyscy chcemy przecież żyć w zgodzie z naturą. Niemniej jednak w naszym pięknym kraju elektrownie są nieco przestarzałe. Sprawa dotyczy również sieci trakcyjnych. Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w dalekiej perspektywie.

Panele słoneczne zyskują na znaczeniu

W ciągu kilku ostatnich lat powstało w naszym kraju mnóstwo firm, które zajmują się fotowoltaiką. Niestety większość z nich niezbyt dobrze zna się na swojej pracy. Niemniej jednak nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem specjalistów. Dokładnie mówiąc, panele fotowoltaiczne sprzedają się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Bardzo istotnym podzespołem jest również inwerter, który popularnie nazywany jest falownikiem. Cała instalacja fotowoltaiczna musi składać się z elementów wysokiej jakości. Wszystkie  poszczególne czynniki uwarunkowane są oczywiście cenami.

Ulga w podatku i mój prąd

Koszt zamontowania instalacji fotowoltaicznej uwarunkowany jest od kilku czynników. Panele słoneczne dzielimy  na mono i polikrystaliczne. W tym właśnie konkretnym przypadku chodzi głównie o wydajność z jednego metra kwadratowego. Każde gospodarstwo domowe musi mieć dobraną odpowiednią moc wyrażaną w kWp. Przeciętny Kowalski nie jest w stanie rozwikłać tego zagadnienia. Niemniej jednak każdy może liczyć na częściowy zwrot kosztów z programu mój prąd. Można również skorzystać z niemałej ulgi podatkowej. Może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że panele fotowoltaiczne zyskują uznanie w oczach potencjalnych klientów.

Krótki okres zwrotu inwestycji 

Mimo pozornie wysokich cen instalacja fotowoltaiczna powinna zwrócić się bardzo szybko. Wszystko zależy oczywiście od kilku czynników. Przeciętny Kowalski lub Malinowski nie może liczyć na cuda. Osoby fizyczne spłacają panele fotowoltaiczne i falownik około ośmiu lat. Jednak największą zaletą takiej inwestycji jest uzależnienie się od aktualnej ceny prądu. Wszyscy doskonale wiemy, że rośnie ona z każdym kolejnym rokiem.